Wystawa malarstwa Iwony Szpak-Pawłowskiej “Majowe abecadło luminescencji”

Wystawa malarstwa Iwony Szpak-Pawłowskiej
“Majowe abecadło luminescencji”

08.05.2024 r.

18.00

Od Nowa, Gagarina 37a, Toruń

WSTĘP WOLNY!

“Majowe abecadło luminescencji”
 
Trzy członowy tytuł wystawy sugeruje zakres tematyczny ujęty w prezentowanych obrazach.
Maius, maj, „maić” – stroić, dekorować kwitnieniem, zapachem i słońcem. Maj jest królem kalendarza, najpiękniejszy, budzący do życia miesiąc roku, dlatego tytułuje tą wystawę, eksponowaną nie przypadkowo w maju.
 
Cykl „Kalendarz 1” i „ Kalendarz 2” to zbiór abstrakcyjnych prac małoformatowych, wykonanych w technice własnej, mieszanej. W sposób symboliczny opowiada historię przemian przyrodniczych poszczególnych miesięcy. Cechuje go dwoistość świata oparta na geometrii i organiczności, na geście i rygorystycznej linii działania twórczego, na swobodnym ornamencie i rygorystycznej typografii, walczącej o stopień hierarchii na płaszczyźnie, na duchowości i racjonalizmie.
 
Drugi fragment tytułu odnosi się do „Abecadła”- kolejnego nowego cyklu. Powiązany jest w warstwie technicznej z „Kalendarzami”. Merytorycznie każda z prac stanowi obraz litery, ukrytej lub wyeksponowanej, w układzie linii i płaszczyzn abstrakcyjnych. Obrazy można eksponować w słowa, treści, przekazy lub układy eksperymentalne.
 
Elementem zespajającym łańcuch artystyczny i trzecią częścią tytułu wystawy jest luminescencja. Zimne świecenie lamp fluorescencyjnych wydobywa magię przestrzenności poszczególnych warstw, każdego wizerunku. Mimo, iż cykle można oglądać i w świetle zwykłym i w świetle UV, to ciemność wydobywa z prac nowe, ukryte pokłady.
 
Jak słońce i księżyc wyznaczające upływ czasu, bliskość natury i pęd techniki, jak czucie i rozumienie, yin i jang, tak moje obrazowanie świata opiera się na przeciwstawnych, lecz nierozerwalnych i uzupełniających się siłach Wszechświata, szukających optymalnej równowagi.
Iwona Szpak-Pawłowska.
 
W 2006 r. ukończyła studia na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, na kierunku malarstwo w pracowni prof. Lecha Wolskiego. W 2011 r. otrzymała tytuł Doktora sztuki w dziedzinie sztuk plastycznych, w dyscyplinie sztuki piękne. Wówczas rozpoczęła pracę w Pracowni Malarstwa Ściennego w Katedrze Malarstwa, UMK w Toruniu.
 
W 2019 otrzymała tytuł Doktora habilitowanego i stanowisko Profesorki UMK, tym samym objęła samodzielne prowadzenie Pracowni Dyplomującej Malarstwa Ściennego.
 
W kręgu jej zainteresowań pojawia się instalacja, obiekt, malarstwo oraz murale. W dorobku artystycznym posiada 20 wystaw indywidualnych, m.in. w Częstochowie, Warszawie, Szczecinie, Toruniu czy Olsztynie oraz 40 wystaw zbiorowych na terenie całego kraju, jak i za granicą, m.in. w Londynie, Ruse, Getyndze, Charkowie. Jedną z jej ostatnich realizacji, w postaci murala wielkoformatowego, można było zobaczyć na wystawie „Fangor” w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu.
 
Wystawa towarzyszy festiwalowi Majowy Buum Poetycki.