SLAM POETYCKI
Slam poetycki to publiczna rywalizacja poetów, podczas której rolę jury pełni publiczność. To swoiste skrzyżowanie poezji i performance’u. Zasady slamu są proste. Slamerzy mają po trzy minuty na wygłoszenie swojego tekstu do mikrofonu. Nie mogą używać instrumentów ani rekwizytów. Publiczność może dowolnie reagować na ich twórczość, czyli zagłuszać slamerów buczeniem, nagradzać oklaskami lub im dogadywać.
W Od Nowie slamy odbywają się raz w miesiącu – w poniedziałki o godzinie 18:00.
Slamy prowadzi – Justyna Kłosińska-Krikel
Facebook

Regulamin

1. SLAM nie musi polegać jedynie na recytowaniu wiersza, łączy poezję i performance.
Poeci wykonują SWOJE WŁASNE teksty. Kopiowanie treści/stylu innego slamera lub slamerki jest niemile widziane.
2. Każdy poeta i poetka ma 3 minuty na zaprezentowanie. Można przedstawić dowolną liczbę utworów, należy jednak zmieścić się w wyznaczonym czasie. Wyjątkiem jest runda finałowa,
w której pojedynek odbywa się metodą “wiersz na wiersz”. Pamiętajcie – to jak odbierze Was publiczność zależy tylko od Was! Macie 3 minuty, a by sprawdzić swoją twórczość przed odbiorcą – wykorzystajcie ten czas dobrze 🙂
3. Nie można używać INSTRUMENTÓW muzycznych, KOSTIUMÓW ani REKWIZYTÓW.
4. Chęć uczestnictwa w slamie można zgłaszać na pół godziny przed slamem, do godz. 18.00 lub do końca wolnych miejsc.
W wyjątkowych przypadkach dopuszczalne jest zgłoszenie się do końca rundy pierwszej,
o ile liczba uczestników nie przekracza 20.
5. Jury na slamie stanowi zawsze PUBLICZNOŚĆ.
W pierwszym etapie przyznawane są występującym punkty od 1 do 5. W kolejnych etapach poeci walczą w dwuosobowych pojedynkach, po których publiczność wybiera zwycięzcę poprzez podniesienie ręki. Do finału przechodzą dwie lub trzy osoby w zależności od ilości uczestników.
6. Wszelkie kwestie sporne rozwiązuje prowadząca. 

Historia

Slam to skrzyżowanie poezji i performance’u.
Swoisty festiwal słowa mówionego, podczas którego używanie jakichkolwiek rekwizytów bądź instrumentów jest zabronione, a jury zawsze stanowi widownia.
Jak powstał slam?
Marc Kelly Smith – robotnik i poeta z Chicago w 1984 roku zorganizował serię odczytów poezji w jazz-klubie zwanym „The GetMeHigh Lounge”. Chciał w ten sposób wyrwać poezję z hermetycznego światka krytyków i teoretyków literatury i przywrócić ją zwykłym ludziom.
Smith zorganizował w 1986 roku pierwszy w historii slam „The Uptown Poetry Slam”, w klubie „Green Mill”. Wkrótce slamy pojawiły się w Nowym Jorku, San Francisco i w Fairbanks w stanie Alaska, a nowojorski slam w kawiarni Nuyorican Cafe szybko zyskał sobie reputację jednej z najbardziej prestiżowych i wymagających imprez w USA. Pierwsze ogólnokrajowe MISTRZOSTWA odbyły się w 1990 roku w USA.
Slam w Polsce
Zaczęło się od Bohdana Piaseckiego, który trafił na trwający od lat 90’ londyński slam do Johna O’Neilla. Podobno pomyślał wtedy: „Czemu nie zrobić czegoś takiego w Polsce?”. I zrobił. 15 marca 2003 roku w Starej ProchOFFni.  Pierwszym polskim slamowym zwycięzcą został wtedy Jaś Kapela.
Slam w Od Nowie
W Toruniu, w klubie „Od Nowa” pierwszy slam pojawił się w styczniu 2009 roku.
Pomysłodawcą i założycielem był Dominik Rokosz – poeta, kulturoznawca, autor sztuk teatralnych, laureat konkursów poetyckich, animator życia kulturalnego i przede wszystkim uczestnik pierwszych slamów w Polsce. Po zwycięstwie na Spoke’n’Word festiwalu w CSW w Warszawie uczestniczył w mistrzostwach świata w poezji „Coupe du Monde” w Bobigny w 2008 roku.
Po nim stery na małej scenie przejął Jaszczur, czyli Darek Ozimkiewicz, który wyróżniał się swoim niebanalnym stylem prowadzenia i niesamowitą charyzmą sceniczną 😀 Aktualnie slamy prowadzi Justyna Kłosińska-Krikel. To za jej „panowania” znacznie powiększyło się grono toruńskich odbiorców oraz liczba uczestników na scenie.
Obecnie Slam OdNowa jest jednym z największych i najstarszych slamów w Polsce.
Współpracujemy z ogólnopolskim slam.art.pl zrzeszającym poetów z całego kraju, prowadzimy eliminacje do Mistrzostw Polski i bierzemy w nich udział wysyłając swoich reprezentantów.
Slam Poetycki ma również swoje miejsce podczas festiwalu Majowy Buumu Poetycki.
Jest to niewątpliwie największy i najbardziej popularny slam w ciągu całego sezonu, za co obwiniamy niebotycznie wielką nagrodę 😊