Galeria 011
Mając na względzie wprowadzone obostrzenia pandemiczne, informujemy, że Galeria 011 jest nieczynna do odwołania.
❗Szansa na wystawę w Galerii 011 w Klubie Od Nowa❗
Tworzysz i chcesz pokazać swoje dzieła światu? ????????️
W takim razie mamy dla Ciebie propozycję nie do odrzucenia ????
Zapraszamy Cię do udziału w projekcie Young Art, w ramach którego organizujemy wystawy w Galerii 011. Wystawić może się każdy, z dowolną formą sztuki.
Jeśli zainteresowaliśmy Cię tą propozycją, nie zwlekaj!
Wyślij do nas wiadomość na adres club@umk.pl, w której umieścisz kilka słów o wymarzonym projekcie lub wystawie oraz swoje artystyczne portfolio wraz z opisami prac.
Do zobaczenia w Galerii 011!
Galeria 011 powstała w 1996 roku. Od początku działalności prezentuje sztukę współczesną oraz promuje artystów młodego pokolenia, w szczególności studentów kierunków artystycznych Wydziału Sztuk Pięknych UMK oraz studentów Akademii Sztuk Pięknych z całej Polski. Galeria 011 prezentuje zjawiska i tendencje sztuki najnowszej w rozmaitych jej formach i przejawach. Jest miejscem, w którym odbiorca ma możliwość poznania różnych dziedzin sztuki, najnowszych poszukiwań twórczych oraz oryginalnych technik. 
Dlatego obok dzieł tradycyjnych (malarstwo, rzeźba, fotografia, grafika, rysunek) pojawiają się również grafika komputerowa i video-art. Ponieważ dla współczesnych twórców nie istnieją żadne wyraźne ograniczenia estetyczne czy techniczne, organizowane tu wystawy dają wyraz różnorodności form oraz zastosowanych przez autorów środków wypowiedzi artystycznej.
Facebook
Sztuka
wernisaż 22.02.2022, godz. 17:00
THE WORLD OF KEX – wystawa Kamila Jankowskiego i Nikodema Lazurka.
Podstawowym założeniem, które doprowadziło do powstania KEX-u było przeświadczenie o możliwości wzajemnego dopełnienia snutych przez nas surrealistycznych wizji. Postawieni przed zasadniczym dla konstrukcji wystawy łączonej pytaniem o to, co jest rzeczywistym spoiwem naszych stylów wyrazu zdecydowaliśmy się nie próbować formułować wyjaśnień w formie jakiegokolwiek słownego opisu, a przedstawić naszą drogę do syntezy dwóch, na pierwszy rzut oka odmiennych języków obrazowania w sposób najbardziej dla nas przystępny i intuicyjny, a więc za pomocą wizualnej kompozycji. W ramach projektu „TheWorld of KEX” chcemy zaprezentować nie tylko tworzone niezależnie prace, ale również zupełnie nową jakość kolaboracyjną, stworzoną przy pomocy wzajemnego ingerowania i remiksowania światów obecnych w ramach naszej twórczości.
Naszym celem jest postawienie odbiorcy przed pytaniem o to, w jaki sposób oglądane niezależnie, surrealistyczne i pozbawione próby odgórnego narzucenia znaczeń prace dwójki osób znajdują klucz do wspólnego istnienia w obrębie jednego przedsięwzięcia. Drugim, nakładającym się na kolaboracyjną koncepcję wystawy aspektem naszego działania, jest zamiar prezentacji również autonomicznych sylwetek i profili twórczości każdego z nas. Wydarzenie to jest dla nas okazją do debiutu przed szeroką publicznością.
Wystawa „The World of KEX” posiada tak więc dwa istniejące równolegle poziomy proponowanego odbioru: istnieje jako opowieść o syntezie dwóch światów, ale również stara się być podium do prezentacji każdego z nich osobno.
Sztuka
wernisaż 5.04.2022, godz. 17:00
,,SZEPT CELULOZY” – sztuka i rzemiosło wokół konserwacji-restauracji papieru.
Wystawa została przygotowana przez studentki V roku konserwacji-restauracji papieru i skóry na UMK w Toruniu. Chcemy zaprezentować szeroki wachlarz wykonanych przez nas prac. Są to wyroby rzemiosła artystycznego takie jak passe-partout biseauté, pudła introligatorskie jak i atrapy książek oraz prace artystyczne na papierze w różnych technikach. Wystawa prezentuje przygotowanie artystyczne i rzemieślnicze jakie odbiera konserwator w trakcie swojej nauki. Chcemy pokazać jakim niesamowitym i uniwersalnym medium jest papier. Dzięki tym cechom był wykorzystywany przez wieki i nadal umożliwia szeroką ekspresję artystyczną.”
Historia
Początki Galerii 011 w klubie „Od Nowa” sięgają roku 1996. Wówczas Maurycy Męczekalski podjął decyzję o likwidacji legendarnej sali prób 011 i zamianie jej w galerię sztuki. Decyzja ta wzbudziła wiele kontrowersji i protestów samych muzyków, gdyż właśnie w tym miejscu swoje pierwsze kroki stawiało kilka znanych zespołów, m.in. Kobranocka, Bikini, Doktor C, Tortilla Flat, a w latach 90. miała tutaj próby nawet Republika. Po generalnym remoncie dawna sala prób stała się małą, ale bardzo przyjazną sztuce galerią. Zaszczyt jej otwarcia przypadł w udziale Yachowi Paszkiewiczowi – grafikowi i znanemu twórcy teledysków, który w latach 80. był plastykiem w klubie „Od Nowa”.
Od początku swojej działalności najważniejszym zadaniem Galerii jest prezentacja sztuki współczesnej, a także promocja artystów młodego pokolenia, w szczególności studentów kierunków artystycznych Wydziału Sztuk Pięknych UMK oraz studentów Akademii Sztuk Pięknych z całej Polski. Galeria 011 prezentuje zjawiska i tendencje sztuki najnowszej w rozmaitych jej formach i przejawach. Jest miejscem, w którym odbiorca ma możliwość poznania różnych dziedzin sztuki, najnowszych poszukiwań twórczych oraz oryginalnych technik. Dlatego obok dzieł tradycyjnych (malarstwo, rzeźba, fotografia, grafika, rysunek) pojawiają się również grafika komputerowa i video-art. Ponieważ dla współczesnych twórców nie istnieją żadne wyraźne ograniczenia estetyczne czy techniczne, organizowane tu wystawy dają wyraz różnorodności form oraz zastosowanych przez autorów środków wypowiedzi artystycznej.
Wyjątkową kreatywnością i odwagą w swoich artystycznych poszukiwaniach wykazują się studenci. Galeria 011 promuje twórczość tych młodych plastyków, umożliwiając im często artystyczny debiut poprzez przygotowanie pierwszych indywidualnych ekspozycji. Tradycją Galerii jest również organizacja wystaw prac dyplomowych oraz poplenerowych. Galeria 011 jest otwarta nie tylko dla studentów kierunków artystycznych. Wystawić może właściwie każdy, pod warunkiem że to, co chce zaprezentować jest ciekawe i wartościowe. Wiele ekspozycji ma charakter imprez towarzyszących festiwalom, które odbywają się w klubie „Od Nowa”.
Okresem szczególnego rozwoju Galerii były lata 2000 – 2002, kiedy prowadziły ją studentki Wydziału Sztuk Pięknych UMK Karolina Zalewska i Agnieszka Zielińska. Ich pomysłowość, energia i zaangażowanie sprawiły, że Galeria 011 stała się miejscem bardzo atrakcyjnym dla amatorów sztuki. Dzieło to kontynuują następne roczniki studentów. Dzięki ich pracy prezentowana była już w „Od Nowie” twórczość uznanych osobowości sztuki, takich jak: Tadeusz Kantor, Leszek Mądzik, Wiesław Wałkuski, Marzena Kawalerowicz, Jan Berdyszak, Andrzej Smoczyński oraz artystów związanych z „Od Nową” – Stefana Kościeleckiego i Mariusza Lubomskiego (ten ostatni również pełnił funkcję klubowego plastyka w latach 80.). Wystawy te spowodowały, że znaczenie kameralnej Galerii znacznie wzrosło.
Od 2007 roku we współpracy z Fundacją Free Arts rozpoczął się cykl zatytułowany „Połączenia bezpośrednie”. Ideą programu jest stworzenie możliwości bezpośredniego spotkania oraz dyskusji z wybitnymi osobami, które poprzez swoje działania artystyczne zaistniały w szerokiej świadomości odbiorców w Polsce i poza jej granicami. Multimedialne prezentacje opatrzone komentarzem, umożliwiając dialog z artystą, sprzyjają pogłębieniu wiedzy o dziełach, inspiracjach i autorach. Gośćmi tych spotkań byli znakomici artyści: Dominik Lejman, Dorota Nieznalska, Leon Tarasewicz, Marek Glinkowski, Katarzyna Kozyra, Laura Pawela, Edward Dwurnik i Jan Berdyszak.
Galeria 011 nie ogranicza się zatem do prezentacji twórczości studenckiej, ale stawia sobie za zadanie promowanie sztuki współczesnej, prezentowanie najważniejszych prac i umożliwienie spotkania się z wybitnymi artystami