Slam poetycki

Slam poetycki to publiczna rywalizacja poetów, podczas której rolę jury pełni publiczność. To swoiste skrzyżowanie poezji i performance’u. Zasady slamu są proste. Slamerzy mają po trzy minuty na wygłoszenie swojego tekstu do mikrofonu. Nie mogą używać instrumentów ani rekwizytów. Publiczność może dowolnie reagować na ich twórczość, czyli zagłuszać slamerów buczeniem, nagradzać oklaskami lub im dogadywać.
W Od Nowie slamy odbywają się raz w miesiącu- w poniedziałek o godzinie 20:00.
Slamy prowadzi – Justyna Kłosińska-Krikiel
Facebook

Regulamin

1. SLAM jest sceniczną prezentacją twórczości poetyckiej. Nie musi polegać jedynie na recytowaniu wiersza, łączy poezję i performance. Poeci mogą wykonywać jedynie swoje własne wiersze.
2. Każdy poeta i poetka ma 3 minuty na zaprezentowanie. Można przedstawić dowolną liczbę utworów, należy jednak zmieścić się w wyznaczonym czasie.
3. Nie można używać instrumentów muzycznych, kostiumów ani rekwizytów.
4. Chęć uczestnictwa w SLAMIE można zgłaszać do godziny 20:00 w dniu odbywającego się SLAMU. W wyjątkowych przypadkach dopuszczalne jest zgłoszenie się do końca rundy pierwszej, o ile liczba uczestników nie przekracza 20.
5. Wystąpić może każdy, nie ma ograniczeń wiekowych.
6. Jury na SLAMIE stanowi zawsze publiczność. W pierwszym etapie przyznawane są poetom punkty od 1 do 5. W kolejnych etapach poeci walczą w dwuosobowych pojedynkach, po których publiczność wybiera zwycięzcę poprzez podniesienie ręki. Do finału przechodzą dwie lub trzy osoby w zależności od ilości uczestników.
7. Finał jest dwuetapowy.
Pierwszy etap to improwizacja na zadany temat (3 słowa od publiczności, 3 minuty na przygotowanie)
Drugi- prezentacja własnej twórczości (jeden wiersz).
8. Zwycięzca SLAMU otrzymuje nagrodę w wysokości 100 PLN oraz zawartość “Kubeczka Obfitości od Publiczności”.
9. Zwycięzca zobowiązany jest do przesłania jednego, wybranego przez siebie utworu (prezentowanego podczas zwycięskiego slamu) do publikacji na profilu Facebook’owym.

Historia

Slam poetycki to skrzyżowanie poezji i performance’u. To swoisty festiwal słowa mówionego, podczas którego używanie jakichkolwiek rekwizytów bądź instrumentów jest zabronione. Jury wybierane jest z publiczności, każdy uczestnik ma 3 minuty na zaprezentowanie swojego utworu, a zwycięzcy otrzymują nagrody pieniężne.
Pomysłodawcą takiej formy wieczorków poetyckich jest Marc Kelly Smith, robotnik i poeta z Chicago, który w 1984 roku zorganizował serię odczytów poezji w jazz-klubie zwanym „The GetMeHigh Lounge”. Chciał on w ten sposób wyrwać poezję z hermetycznego światka krytyków i teoretyków literatury i przywrócić ją zwykłym ludziom. Smith zorganizował w 1986 roku pierwszy w historii slam „The Uptown Poetry Slam”, w klubie „Green Mill”.
Wkrótce slamy pojawiły się w Nowym Jorku, San Francisco i w Fairbanks w stanie Alaska, a nowojorski slam w kawiarni Nuyorican Cafe szybko zyskał sobie reputację jednej z najbardziej prestiżowych i wymagających imprez w USA. W 1990 roku odbyły się w USA pierwsze ogólnokrajowe mistrzostwa w slamie.
W Polsce slam po raz pierwszy odbył się w 2003 roku w Starej Prochoffni, a jego zwycięzcą został Jaś Kapela. W klubie „Od Nowa” pierwszy slam pojawił się w styczniu 2009 roku. Pomysłodawcą toruńskiego slamu był Dominik Rokosz – poeta, kulturoznawca, autor sztuk teatralnych, laureat konkursów poetyckich, animator życia kulturalnego. Dominik Rokosz organizował także slamy poetyckie w Poznaniu oraz Inowrocławiu. Jest mistrzem Polski w slamie poetyckim. Po zwycięstwie na Spoke’n’Word festiwalu w CSW w Warszawie uczestniczył w mistrzostwach świata w poezji „Coupe du Monde” w Bobigny w 2008 roku.
Jego wiersze zostały także zamieszczone w antologii światowego slamu poetyckiego. Dominik jest również prowadzącym toruńskie slamy. Niebanalny i niekonwencjonalny sposób prowadzenia sprawiły, ze toruńskie slamy wyróżniają się na tle innych imprez tego typu. 
Slam zyskiwał coraz większą popularność, dlatego szef „Od Nowy” poza regularnie odbywającymi się slamami  raz w miesiącu w poniedziałek, postanowił zorganizować slam na dużej scenie podczas Majowego Buumu Poetyckiego. Majowa edycja okazała się strzałem w dziesiątkę. Duża frekwencja, wielu uczestników z różnych miast Polski, a także atrakcyjne nagrody i niepowtarzalna atmosfera sprawiły, że impreza ta stała się niezwykle popularna. W 2011 roku podczas XI Majowego Buumu Poetyckiego po raz drugi na dużej scenie odbył się slam. Drugiego dnia zaś Grzegorz Giedrys, dziennikarz „Gazety Wyborczej” poprowadził dyskusję, której tematem była poezja slamowa.
Te nietypowe wieczory poetyckie przyczyniły się do zwiększenia zainteresowania poezją i literaturą. Niektórym poetom udało się dzięki slamom wydać tomiki poetyckie, np. tomik Pauliny Daneckiej czy Dominika Rokosza. Impreza ta stała się zatem stałym punktem w kalendarzu imprez „Od Nowy”.