Galeria Dworzec Zachodni
Galeria Dworzec Zachodni to nowoczesna przestrzeń wystawiennicza, która powstała w październiku 2012 roku przy okazji rozbudowy i modernizacji Akademickiego Centrum Kultury i Sztuki „Od Nowa”.
Galeria promuje sztukę współczesną w rozmaitych jej przejawach: od form tradycyjnych po performance, instalacje, obiekty przestrzenne oraz videoart. Współpracuje zarówno z artystami młodego i średniegopokolenia, ze studentami oraz profesorami Akademii Sztuk Pięknych z całej Polski.
Nazwa Galerii nie jest przypadkowa wiąże się z historią tego miejsca – niegdyś istniał tu dworzec kolejowy. 
Pierwszy wernisaż w Galerii Dworzec Zachodni był dla „Od Nowy” szczególnie ważny – było to wydarzenie artystyczne, historyczne i symboliczne zarazem. Działalność Galerii zainaugurował wernisaż wystawy malarstwa profesora Stefana Kościeleckiego, pierwszego szefa klubu „Od Nowa”. Stąd jego udział w zapoczątkowaniu kolejnego rozdziału w długoletniej historii działalności klubu. 

FACEBOOK
Dworzec Zachodni
21.04-15.05.2021
wernisaż 21.04, godz. 22:00
Jesteśmy odzwierciedleniem tego, czego doświadczamy. Różnimy się od siebie, choć dom mamy jeden – Ziemię.
Fotografie są efektem ucieczki z miasta w stronę natury. Powstawały od początku wybuchu pandemii i są pewnego rodzaju poszukiwaniem sensu i zapełnienia pustki. Obrazy mają zachęcić do zmiany perspektywy, podróży i chwilowego oderwania się od rzeczywistości. Zachęcają do refleksji o tym, jak wspomnienia zniekształcają rzeczywistość, jaki ma na nas wpływ doświadczanie świata przez szklane ekrany i czy musimy kaleczyć naszą planetę w walce o przetrwanie. Dzięki abstrakcyjnej formie zdjęć, każdy może odnaleźć w nich własne odbicie.
Otwarcie wystawy 21 kwietnia o 22. Wystawa została przygotowana tak, aby każdy, mimo obowiązującego zamknięcia galerii i muzeów, mógł zobaczyć wystawę na żywo, z bliska. Fotografie zostały umieszczone w szybach Galerii Dworzec Zachodni. Wystawa będzie dostępna 24 godziny na dobę. Nocnych marków zachęcamy do odwiedzin tuż po zmroku – prace będą odpowiednio oświetlone. Taka koncepcja wystawy jest próbą wypełnienia pustki wynikającej z ograniczonego dostępu do kultury i sztuki. VOYAGER stwarza namiastkę normalności w klaustrofobicznych realiach pandemii. Jest to odpowiedź na poszukiwanie odrobiny oddechu i dystansu.
O autorze:
Marcin Mentel: Fotograf, mieszka i tworzy w Toruniu. Od ponad 10 lat czerpie przyjemność i satysfakcję z uwieczniania dnia codziennego. Jego początki w fotografii to głównie portret i krajobraz. Z biegiem czasu, pod wpływem poszukiwań, swój cel i drogę do wyrażania emocji odnalazł w reportażu i fotografii ulicznej.
Obecna wystawa jest połączeniem różnych etapów twórczości i zamiłowania do opowiadania historii.
http://marcinmentel.pl/
https://www.facebook.com/marcinmentelfotografia/
https://www.instagram.com/marcinmentel.pl/
Dworzec Zachodni
19.05-18.06.2021
finisaż 18.06, godz. 18:00
Wystawa czynna będzie od 19 maja.
W kolejne dni galeria jest czynna od poniedziałku do piątku od 10:00 do 18:00.
Tym razem nie będzie wernisażu, natomiast osoby chcące spotkać autora prac, serdecznie zapraszamy na finisaż, który odbędzie się 18 czerwca o godzinie 18:00.
Wystawa “Dirty Fingers” jest zbiorem autorskich plakatów Tomasza Przeździeckiego. Pod względem formalnym bazujących głównie na ekspresyjnej kresce oraz stonowanej kolorystyce, w połączeniu z odręcznym liternictwem, traktowanym jako integralna część całości. Tematycznie plakaty są plastyczną opowieścią o sytuacjach zwyczajnych wynikających z interesujących spostrzeżeń codziennego życia autora. Nazwa “Dirty Fingers” została zaczerpnięta z motywu, który jest nieodzowną częścią życia twórców sztuk wizualnych. Pobrudzone dłonie, niedoszorowane palce, poplamione niespierającą się farbą ubrania towarzyszą im na co dzień. Są to sytuacje charakterystyczne dla tego specyficznego zajęcia. Taki fakt wydał się na tyle istotny że postanowił go wykorzystać Tomasz Przeździecki zarówno w tytule wystawy jak i w plakacie do tego wydarzenia.
Tomasz Przeździecki – urodzony 1984 roku w Ostrołęce. Absolwent Wydziału Sztuk Pięknych na UMK w Toruniu. W 2011 obronił dyplom z rysunku użytkowego w Zakładzie Rysunku w pracowni prof. Jędrzeja Gołasia. Grafik, designer, rysownik. Podejmuje tematy związane z różnym aspektami życia ludzkiego, nie stroni przy tym od jego brzydoty. Współpracuje z marką odzieżową Volcano, jest autorem plakatów, ilustracji, murali, komiksów. Prowadzi również warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży w zakresie edukacji artystycznej. W swoim dorobku ma zarówno wystawy indywidualne jak i zbiorowe.
Do najważniejszych jego osiągnięć należą:
2009 r. – wyróżnienie honorowe; Ogólnopolska Wystawa Rysunku,
Galeria Wozownia Toruń
2009 r. – wyróżnienie w konkursie 329, festiwal Pole Widzenia 2, CSW “Znaki Czasu” Toruń
2010 r. – I. miejsce w kategorii “Animacja Rysunkowa” w ramach IV Toruńskich Spotkań Kultury Studenckiej, “Od Nowa “
https://www.behance.net/tprzezdzie6fba
https://na-kreske.blogspot.com/