Galeria
Dworzec
Zachodni
Galeria Dworzec Zachodni to nowoczesna przestrzeń wystawiennicza, która powstała w październiku 2012 roku przy okazji rozbudowy i modernizacji Akademickiego Centrum Kultury i Sztuki „Od Nowa”.
Galeria promuje sztukę współczesną w rozmaitych jej przejawach: od form tradycyjnych po performance, instalacje, obiekty przestrzenne oraz videoart. Współpracuje zarówno z artystami młodego i średniegopokolenia, ze studentami oraz profesorami Akademii Sztuk Pięknych z całej Polski.
Nazwa Galerii nie jest przypadkowa wiąże się z historią tego miejsca – niegdyś istniał tu dworzec kolejowy.
Pierwszy wernisaż w Galerii Dworzec Zachodni był dla „Od Nowy” szczególnie ważny – było to wydarzenie artystyczne, historyczne i symboliczne zarazem. Działalność Galerii zainaugurował wernisaż wystawy malarstwa profesora Stefana Kościeleckiego, pierwszego szefa klubu „Od Nowa”. Stąd jego udział w zapoczątkowaniu kolejnego rozdziału w długoletniej historii działalności klubu.

wernisaż 15.05.2023, godz. 19:00
Punkt widzenia – wystawa plakatu zaangażowanego
Na wystawie zaprezentowane zostaną najnowsze projekty plakatów, komentujące aktualne wydarzenia związane m in. z ekologią, zjawiskami
społecznymi czy wirtualnym światem cyberprzestrzeni pełnej nie do końca sprawdzonych i weryfikowalnych doniesień medialnych.
Wystawa prezentuje różnorodne opinie – tytułowe punkty widzenia – w formie syntetycznego komentarza wizualnego, jakim jest plakat.
Wystawa jest kontynuacją cyklu prezentacji twórczości projektantów związanych z Katedrą Projektowania Graficznego na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu – jego pracowników, lecz także absolwentów i zaprzyjaźnionych twórców stale współpracujących z Katedrą w ramach wymiany pomiędzy uczelniami artystycznymi w Polsce.
Punktem łączącym projekty uczestników wystawy jest fakt, że medium plakatu traktują oni jako poligon doświadczalny, na którym sprawdzają jego stylistyczną i literacką pojemność, starają się znaleźć odpowiedź na pytanie o jego znaczenie w komunikacji wizualnej oraz o jego przeobrażenia, zwłaszcza w aspekcie funkcji, jakie przyjął w ciągu ostatnich lat.
Uczestnicy wystawy: Joanna Frydrychowicz-Janiak, Piotr Florianowicz, Paweł Gojowy, Lech Mazurek, Witold Michorzewski, Nikodem Pręgowski, Mirosław Rymar, Krzysztof Skrzypczyk, Sebastian Smit, Jakub Sobczak.
