Galeria 011
❗Szansa na wystawę w Galerii 011 w Klubie Od Nowa❗
Tworzysz i chcesz pokazać swoje dzieła światu? ????????️
W takim razie mamy dla Ciebie propozycję nie do odrzucenia ????
Zapraszamy Cię do udziału w projekcie Young Art, w ramach którego organizujemy wystawy w Galerii 011. Wystawić może się każdy, z dowolną formą sztuki.
Jeśli zainteresowaliśmy Cię tą propozycją, nie zwlekaj!
Wyślij do nas wiadomość na adres club@umk.pl, w której umieścisz kilka słów o wymarzonym projekcie lub wystawie oraz swoje artystyczne portfolio wraz z opisami prac.
Do zobaczenia w Galerii 011!
Galeria 011 powstała w 1996 roku. Od początku działalności prezentuje sztukę współczesną oraz promuje artystów młodego pokolenia, w szczególności studentów kierunków artystycznych Wydziału Sztuk Pięknych UMK oraz studentów Akademii Sztuk Pięknych z całej Polski. Galeria 011 prezentuje zjawiska i tendencje sztuki najnowszej w rozmaitych jej formach i przejawach. Jest miejscem, w którym odbiorca ma możliwość poznania różnych dziedzin sztuki, najnowszych poszukiwań twórczych oraz oryginalnych technik. 
Dlatego obok dzieł tradycyjnych (malarstwo, rzeźba, fotografia, grafika, rysunek) pojawiają się również grafika komputerowa i video-art. Ponieważ dla współczesnych twórców nie istnieją żadne wyraźne ograniczenia estetyczne czy techniczne, organizowane tu wystawy dają wyraz różnorodności form oraz zastosowanych przez autorów środków wypowiedzi artystycznej.
Facebook
Sztuka
13.10.2020 godz. 17:00
wydarzenie online
Wystawa Kajetana Pochylskiego „Ostatnie kino – poza ekranem”.
Łukasz Kajetan Pochylski – absolwent Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, specjalność rysunek oraz AMA Film Academy w Krakowie kierunek operatorski. Doktor w dziedzinie sztuki. Zajmuje się filmem dokumentalnym, autorskim filmem eksperymentalnym. Dwukrotny stypendysta Marszałka województwa Kujawsko-Pomorskiego w dziedzinie sztuka filmowa. Jego dokumenty brały udział w festiwalach w Polsce oraz poza granicami zdobywając na nich nominację i nagrody. W 2020 film do którego realizował zdjęcia „Republika Narodziny Legendy” (reż. R. Kruk) znalazł się na liście do Polskiej Nagrody Filmowej ORŁY
OSTATNIE KINO – POZA EKRANEM
Na wystawa składają się dwa elementy. Pierwszym z nich jest ekspozycja znajdująca się w Galerii 011 przedstawia ona proces tworzenia obrazu ruchomego. Przez tę ekspozycję pragnę zwrócić uwagę na to iż obraz filmowy może istnieć poza ekranem kinowym. Obraz, klatka filmowa może stać się obiektem który wychodzi poza ekran projekcyjny. Przez takie działania nawiązuje do twórczości artystów tworzących w latach 60 i 70 ubiegłego wieku, którzy eksperymentowali z materią filmu, taśmy takich jak: Paul Sharits, Peter Kubelka, Stan Brakhage, Julian Antonisz. Drugim elementem jest projekcja filmu „Ostatnie Kino”. Tematem filmu jest historia mojego dziadka Jerzego, który – jak mówi babcia – prowadził ostatnie kino oświatowe w Polsce. Film budowany jest za pomocą opowieści mojej babci Krystyny, mówiącej o kinie, dziadku i życiu. Narratorem w tej opowieści jest mój syn Tymon, a w rolę dziadka Jerzego wcielili się mój tata Witold oraz syn (jako dziadek, gdy był dzieckiem). Przedstawiana historia jest dla mnie bardzo osobista, a dobór osób występujący w filmie wyraźnie to podkreśla. Obraz został zrealizowany autorską metodą, łączącą w sobie techniki cyfrowe i analogowe. Powstały film jest efektem nawarstwień. Został on wykonany za pomocą kamery cyfrowej oraz typowych narzędzi rysunkowych, malarskich, graficznych. Podczas realizacji filmu powstało około 8200 ręcznie wykonanych klatek. Moim zamiarem było stworzenie czegoś niekonwencjonalnego, innego od klasycznego współczesnego zapisu cyfrowego, w sposób twórczy łączącego ze sobą dwie technologie filmowe: technikę zapisu analogowego z technikami zapisu cyfrowego. Celem było również doprowadzenie procesu tworzenia filmu autorskiego do formy rękodzieła. Wystawa ta jest częścią rozprawy doktorskiej „Ostatnie kino” Transformacja, modyfikacja obrazów cyfrowych i analogowych. Poszukiwanie wartości plastycznych w filmie.
Sztuka
10.11.2020 godz. 17:00
wydarzenie online
„ Zakłócenie” stanowi zapis istnienia oraz działania w danym miejscu i czasie. Ma charakter emocjonalny, abstrakcyjny, ekspresyjny. Artystka poddawała obrazy częstej manipulacji poprzez dodawanie, odejmowanie i wycinanie poszczególnych elementów oraz warstw. Zakłóceniem w odbiorze są transparentne warstwy folii na płaszczyźnie płótna, które dają wrażenie braku ostrości, połysk, odbicie otaczającej nas przestrzeni. Tworzy to swoistą barierę – dystans pomiędzy obrazem a odbiorcą. Przezroczysta powłoka zniekształca odbiór poprzez odbijanie światła. Wszystko to jest sumą nieustannych poszukiwań malarskich, swego rodzaju eksperymentem oraz drogą do odnalezienia swojego środka wyrazu. Projekt współfinansowany ze środków Marszałka Województwa Kujawsko- Pomorskiego.
Magdalena Klimkiewicz – stypendystka Marszałka Województwa Kujawsko- Pomorskiego w dziedzinie twórczości artystycznej na rok 2020. Brała udział w wystawach indywidualnych: ,, Linoryt barwny” Pers- Toruo 2018; ,, Malarstwo” Dwór Artusa- Toruo 2018; ,, Fragmenty (z) całości” Galeria Sztuki Współczesnej MD_S- Wrocław 2018; ,, Linoryt” Fabryka Kultury- Reda 2018 oraz kilkunastu wystawach zbiorowych w kraju i za granica, m.in. zbiorowej międzynarodowej wystawie Biennale Miniatury- Częstochowa 2020, międzynarodowej wystawie Baltic Mini Textile – Gdynia 2019; 7 międzynarodowej wystawie Biennale Pasteli- BWA SOKÓŁ – Nowy Sącz 2019;, międzynarodowej wystawie Rysunku Studenckiego ,,NAD _Rysowad” – Toruo 2018, w Przeglądzie Malarstwa Młodych Promocje 2017- Legnica, międzynarodowej wystawie ,,Book- Not- Book”- Pensylwania 2017; Studenckiej Grafice Roku 2017- Gdaosk, międzynarodowym Triennale Rysunku – Katowice 2017; międzynarodowej wystawie Rysunku Studenckiego,, Rysowad Naturalnie” – Toruo, Suwałki, Miosk 2016.
Historia
Początki Galerii 011 w klubie „Od Nowa” sięgają roku 1996. Wówczas Maurycy Męczekalski podjął decyzję o likwidacji legendarnej sali prób 011 i zamianie jej w galerię sztuki. Decyzja ta wzbudziła wiele kontrowersji i protestów samych muzyków, gdyż właśnie w tym miejscu swoje pierwsze kroki stawiało kilka znanych zespołów, m.in. Kobranocka, Bikini, Doktor C, Tortilla Flat, a w latach 90. miała tutaj próby nawet Republika. Po generalnym remoncie dawna sala prób stała się małą, ale bardzo przyjazną sztuce galerią. Zaszczyt jej otwarcia przypadł w udziale Yachowi Paszkiewiczowi – grafikowi i znanemu twórcy teledysków, który w latach 80. był plastykiem w klubie „Od Nowa”.
Od początku swojej działalności najważniejszym zadaniem Galerii jest prezentacja sztuki współczesnej, a także promocja artystów młodego pokolenia, w szczególności studentów kierunków artystycznych Wydziału Sztuk Pięknych UMK oraz studentów Akademii Sztuk Pięknych z całej Polski. Galeria 011 prezentuje zjawiska i tendencje sztuki najnowszej w rozmaitych jej formach i przejawach. Jest miejscem, w którym odbiorca ma możliwość poznania różnych dziedzin sztuki, najnowszych poszukiwań twórczych oraz oryginalnych technik. Dlatego obok dzieł tradycyjnych (malarstwo, rzeźba, fotografia, grafika, rysunek) pojawiają się również grafika komputerowa i video-art. Ponieważ dla współczesnych twórców nie istnieją żadne wyraźne ograniczenia estetyczne czy techniczne, organizowane tu wystawy dają wyraz różnorodności form oraz zastosowanych przez autorów środków wypowiedzi artystycznej.
Wyjątkową kreatywnością i odwagą w swoich artystycznych poszukiwaniach wykazują się studenci. Galeria 011 promuje twórczość tych młodych plastyków, umożliwiając im często artystyczny debiut poprzez przygotowanie pierwszych indywidualnych ekspozycji. Tradycją Galerii jest również organizacja wystaw prac dyplomowych oraz poplenerowych. Galeria 011 jest otwarta nie tylko dla studentów kierunków artystycznych. Wystawić może właściwie każdy, pod warunkiem że to, co chce zaprezentować jest ciekawe i wartościowe. Wiele ekspozycji ma charakter imprez towarzyszących festiwalom, które odbywają się w klubie „Od Nowa”.
Okresem szczególnego rozwoju Galerii były lata 2000 – 2002, kiedy prowadziły ją studentki Wydziału Sztuk Pięknych UMK Karolina Zalewska i Agnieszka Zielińska. Ich pomysłowość, energia i zaangażowanie sprawiły, że Galeria 011 stała się miejscem bardzo atrakcyjnym dla amatorów sztuki. Dzieło to kontynuują następne roczniki studentów. Dzięki ich pracy prezentowana była już w „Od Nowie” twórczość uznanych osobowości sztuki, takich jak: Tadeusz Kantor, Leszek Mądzik, Wiesław Wałkuski, Marzena Kawalerowicz, Jan Berdyszak, Andrzej Smoczyński oraz artystów związanych z „Od Nową” – Stefana Kościeleckiego i Mariusza Lubomskiego (ten ostatni również pełnił funkcję klubowego plastyka w latach 80.). Wystawy te spowodowały, że znaczenie kameralnej Galerii znacznie wzrosło.
Od 2007 roku we współpracy z Fundacją Free Arts rozpoczął się cykl zatytułowany „Połączenia bezpośrednie”. Ideą programu jest stworzenie możliwości bezpośredniego spotkania oraz dyskusji z wybitnymi osobami, które poprzez swoje działania artystyczne zaistniały w szerokiej świadomości odbiorców w Polsce i poza jej granicami. Multimedialne prezentacje opatrzone komentarzem, umożliwiając dialog z artystą, sprzyjają pogłębieniu wiedzy o dziełach, inspiracjach i autorach. Gośćmi tych spotkań byli znakomici artyści: Dominik Lejman, Dorota Nieznalska, Leon Tarasewicz, Marek Glinkowski, Katarzyna Kozyra, Laura Pawela, Edward Dwurnik i Jan Berdyszak.
Galeria 011 nie ogranicza się zatem do prezentacji twórczości studenckiej, ale stawia sobie za zadanie promowanie sztuki współczesnej, prezentowanie najważniejszych prac i umożliwienie spotkania się z wybitnymi artystami