Galeria 011
Galeria 011 powstała w 1996 roku. Od początku działalności prezentuje sztukę współczesną oraz promuje artystów młodego pokolenia, w szczególności studentów kierunków artystycznych Wydziału Sztuk Pięknych UMK oraz studentów Akademii Sztuk Pięknych z całej Polski. Galeria 011 prezentuje zjawiska i tendencje sztuki najnowszej w rozmaitych jej formach i przejawach. Jest miejscem, w którym odbiorca ma możliwość poznania różnych dziedzin sztuki, najnowszych poszukiwań twórczych oraz oryginalnych technik. 
Dlatego obok dzieł tradycyjnych (malarstwo, rzeźba, fotografia, grafika, rysunek) pojawiają się również grafika komputerowa i video-art. Ponieważ dla współczesnych twórców nie istnieją żadne wyraźne ograniczenia estetyczne czy techniczne, organizowane tu wystawy dają wyraz różnorodności form oraz zastosowanych przez autorów środków wypowiedzi artystycznej.

images

Sztuka
Wystaw potrwa od 15.02 do 13.03
wstęp wolny!
Marcin Malicki Buk – rocznik 83., z wykształcenia socjolog, z zamiłowania i konieczności grafik, tatuażysta, writer, rysownik. Fotograf – z pasji, frajdy, inspiracji, z poszukiwania rzeczy prostych, harmonijnych, niejednokrotnie zapomnianych lub mijanych bez refleksji.
Na wystawie znajdą się fotografie miejsc, na których można usiąść, zatrzymać się na chwilę.
Marcin tak to wyjaśnia:
„To zawsze zaczyna się prozaicznie. Zaglądając w bramy, zaułki, podwórka, budynki, na place wszędzie trafiałem na ławki, ławeczki, krzesła. Niezmienne atrybuty wypoczynku, relaksu, chwili zatrzymania. Uderzająca i zaskakująca mnogość pomysłów, wynalazków, rozwiązań. DIY w najczystszej niczym nieskrępowanej postaci. Z drugiej strony rzeczy seryjne, zaprojektowane, wręcz czasem hurtowe. Czasem zapomniane, czasem starannie pielęgnowane i utrzymane w czystości. Czasem przypadkowo rzucone, innym razem umieszczone w ramach przemyślanego projektu. Formalnie to cały czas ławka. Ale to bogactwo wersji odmian hamowane tylko wyobraźnią twórców. Profesjonalnych i domorosłych. Miliony wersji sposobu na to, by dać odpocząć nogom. Jednocześnie każda z nich niesie swoją historię. A także historię przestrzeni w której się znajduje. Możemy ją poznawać w formie czysto wizualnej. Ale możemy też spojrzeć dalej. Pomyśleć trochę nad tym po co te ławki. I czemu tak często część z nich jest pusta? Jak zmienia się nasz wolny czas? I czy ten czas jest tak naprawdę wolny?”

Sztuka
Wystaw potrwa od 15.03 do 17.04
wstęp wolny!
Dominika Szwugier – od 2014 roku studentka Wydziału Sztuk Pięknych w Toruniu. Fotografia to nieodłączny element jej życia. Jak sama mówi: „Jest to dla mnie pewnego rodzaju magia – dzięki niej, mogę zatrzymywać czas. Inspiruje mnie wszystko w otaczającym świecie, szczególnie lata 90te. Moim celem jest uwiecznianie emocji, by później móc wzbudzać je u innych. W Galerii 011 artystka zaprezentuje wystawę pt. YOLO.
Żyjemy tylko raz. Należałoby więc z tego życia korzystać, stwarzać sobie jak najwięcej okazji na szczęście. Czerpać z każdej chwili, ile się da. Przychodzi jednak taki moment, kiedy warto się zatrzymać, zeskakując z fali szaleństwa.Prezentowane prace to zestawienie „yolo” kadrów i kadrów pełnych spokoju. Kontrastów tak ważnych w życiu. Niektóre z nich stanowią wyraz emocjonalnej relacji z drugim człowiekiem. Według mnie, tytułowe YOLO, to nie tylko modne hasło w slangu młodzieżowym, ale również brak strachu przed spontanicznością i duchową nagością w obliczu innych. Może warto przestać się zastanawiać, porzucić podejście przesadnie poważne i zacząć żyć?
Historia
Początki Galerii 011 w klubie „Od Nowa” sięgają roku 1996. Wówczas Maurycy Męczekalski podjął decyzję o likwidacji legendarnej sali prób 011 i zamianie jej w galerię sztuki. Decyzja ta wzbudziła wiele kontrowersji i protestów samych muzyków, gdyż właśnie w tym miejscu swoje pierwsze kroki stawiało kilka znanych zespołów, m.in. Kobranocka, Bikini, Doktor C, Tortilla Flat, a w latach 90. miała tutaj próby nawet Republika. Po generalnym remoncie dawna sala prób stała się małą, ale bardzo przyjazną sztuce galerią. Zaszczyt jej otwarcia przypadł w udziale Yachowi Paszkiewiczowi – grafikowi i znanemu twórcy teledysków, który w latach 80. był plastykiem w klubie „Od Nowa”.
Od początku swojej działalności najważniejszym zadaniem Galerii jest prezentacja sztuki współczesnej, a także promocja artystów młodego pokolenia, w szczególności studentów kierunków artystycznych Wydziału Sztuk Pięknych UMK oraz studentów Akademii Sztuk Pięknych z całej Polski. Galeria 011 prezentuje zjawiska i tendencje sztuki najnowszej w rozmaitych jej formach i przejawach. Jest miejscem, w którym odbiorca ma możliwość poznania różnych dziedzin sztuki, najnowszych poszukiwań twórczych oraz oryginalnych technik. Dlatego obok dzieł tradycyjnych (malarstwo, rzeźba, fotografia, grafika, rysunek) pojawiają się również grafika komputerowa i video-art. Ponieważ dla współczesnych twórców nie istnieją żadne wyraźne ograniczenia estetyczne czy techniczne, organizowane tu wystawy dają wyraz różnorodności form oraz zastosowanych przez autorów środków wypowiedzi artystycznej.
Wyjątkową kreatywnością i odwagą w swoich artystycznych poszukiwaniach wykazują się studenci. Galeria 011 promuje twórczość tych młodych plastyków, umożliwiając im często artystyczny debiut poprzez przygotowanie pierwszych indywidualnych ekspozycji. Tradycją Galerii jest również organizacja wystaw prac dyplomowych oraz poplenerowych. Galeria 011 jest otwarta nie tylko dla studentów kierunków artystycznych. Wystawić może właściwie każdy, pod warunkiem że to, co chce zaprezentować jest ciekawe i wartościowe. Wiele ekspozycji ma charakter imprez towarzyszących festiwalom, które odbywają się w klubie „Od Nowa”.
Okresem szczególnego rozwoju Galerii były lata 2000 – 2002, kiedy prowadziły ją studentki Wydziału Sztuk Pięknych UMK Karolina Zalewska i Agnieszka Zielińska. Ich pomysłowość, energia i zaangażowanie sprawiły, że Galeria 011 stała się miejscem bardzo atrakcyjnym dla amatorów sztuki. Dzieło to kontynuują następne roczniki studentów. Dzięki ich pracy prezentowana była już w „Od Nowie” twórczość uznanych osobowości sztuki, takich jak: Tadeusz Kantor, Leszek Mądzik, Wiesław Wałkuski, Marzena Kawalerowicz, Jan Berdyszak, Andrzej Smoczyński oraz artystów związanych z „Od Nową” – Stefana Kościeleckiego i Mariusza Lubomskiego (ten ostatni również pełnił funkcję klubowego plastyka w latach 80.). Wystawy te spowodowały, że znaczenie kameralnej Galerii znacznie wzrosło.
Od 2007 roku we współpracy z Fundacją Free Arts rozpoczął się cykl zatytułowany „Połączenia bezpośrednie”. Ideą programu jest stworzenie możliwości bezpośredniego spotkania oraz dyskusji z wybitnymi osobami, które poprzez swoje działania artystyczne zaistniały w szerokiej świadomości odbiorców w Polsce i poza jej granicami. Multimedialne prezentacje opatrzone komentarzem, umożliwiając dialog z artystą, sprzyjają pogłębieniu wiedzy o dziełach, inspiracjach i autorach. Gośćmi tych spotkań byli znakomici artyści: Dominik Lejman, Dorota Nieznalska, Leon Tarasewicz, Marek Glinkowski, Katarzyna Kozyra, Laura Pawela, Edward Dwurnik i Jan Berdyszak.
Galeria 011 nie ogranicza się zatem do prezentacji twórczości studenckiej, ale stawia sobie za zadanie promowanie sztuki współczesnej, prezentowanie najważniejszych prac i umożliwienie spotkania się z wybitnymi artystami