Jazz Club

JAZZ CLUB OD NOWA

Jazz Club to wyjątkowy cykl poświęcony muzyce jazzowej. Koncerty odbywają się raz w miesiącu, w środy o godzinie 20:00.

Facebook

Wkrótce zagrają

Jazz club
4.10.2017 godz. 20:00
Native Jazz Trio – Rogala/Anders /Parker (POL/SWE/USA)
Jazz najpierw się zglobalizował, a zaraz potem „zaciągnął” cechy kultur narodowych lub etnicznych. Native Jazz trio proponuje poznanie kultury danego rejonu od strony jazzu. Tak więc słuchajcie jazzu przenosząc się na nadwiślańskie dzikie brzegi, surowe wyspy skandynawskie, lub na środkowy wschód – do Windy City, jak też określane jest Chicago.
Dobór tych trzech „podgatunków” jest nieprzypadkowy. Dla słuchacza w tej części Europy najistotniejsze są dokonania Amerykańskiego Jazzu, który stał się matrycą dla innych rodzajów jazzu, tracąc jednocześnie część ze swoich cech: mocno zarysowany blues, harmonia utrwalona przez broadwayowskie standardy, no i swing! Za przekaz tych będzie odpowiedzialny Chicagowski Perkusista – Frank Parker.
Minimalistyczne melodie, nostalgiczna harmonia i introwertyczny charakter to Skandynawia. Chłód, który pozwala zapomnieć i przenieść się hen daleko stąd – w tym pomoże nam Kontrabasista ze Sztokholmu: Anders Grop.
Na tym tle Polski Jazz balansuje gdzieś pośrodku. Co istotne: warto wiedzieć , że niektóre słynne ”amerykańskie” standardy jazzowe są autorstwa Bronisława Kapera. Mamy też twórczość Komedy, która ma w sobie melodię i chopinowską nostalgię – tak pociągającą Skandynawów, którzy grali z nieodżałowanej pamięci autorem „Sleep, safe and warm” .

bilety: 5/10 zł
 
Jazz club
15.11.2017 godz. 20:00
ŁOSKOT
Łoskot to zespół z długą historią. Powstał w 1993 roku w Gdańsku. Czterech facetów po przejściach -właśnie do siebie wrócili. Grają nie to co zwykle i co należy, ale to czego nie należy, a ich zdaniem trzeba. Za starzy na konwenanse i zbyt dorośli na bunt. Grają jak potrafią i jak im wychodzi. Grają dla Państwa, ale też dla siebie, żeby im się nie nudziło. Starają się i to bardzo – perkusista najbardziej, bo jest nowy i z Warszawy.
Nazwa „Łoskot” fanom muzyki kojarzy się przede wszystkim z jednym z najważniejszych zespołów trójmiejskiej sceny yassowej. Jego działalność to przełom wieków, a dokładnie lata 1993 – 2005: czasy rewolucji, która niczym słona fala znad morza wdzierała się w głąb krajowej sceny muzycznej, zmieniając oblicze jazzu i rocka. Grupa nagrała cztery albumy i zagrała masę szałowych koncertów. Łoskot zawiesił swoją działalność, kiedy powoli zaczęła wyczerpywać się formuła sceny yassowej. Od wydania ostatniej płyty „Sun” minęło już ponad 12 lat. W tym czasie członkowie zespołu prowadzili aktywne życie muzyczne, ale też poszli na terapię, zbudowali domy i urodzili dzieci.
Powoli zbliżał się czas ponownego spotkania. I stało się.
Począwszy od pierwszego koncertu w ramach OFF Festivalu, 4 sierpnia 2017, Łoskot powraca do regularnego koncertowania w Państwie i poza Państwem.


bilety: 40zł – przedsprzedaż
50zł – w dniu koncertu
Jazz club
13.12.2017 godz. 20:00
Jazz Club: Michał Milczarek Trio
Michał Milczarek Trio to jedna z najciekawszych grup muzycznych na polskiej scenie jazzowej. Zespół tworzy muzykę będącą połączeniem modern jazzu, free jazzu, elektroniki i rocka. Koncerty MM3 uchodzą za niezwykle żywiołowe i prezentujące jazz w zdecydowanie nowatorskiej perspektywie. Zespół występował na prestiżowych festiwalach w Polsce, na Ukrainie, w Wietnamie, w Niemczech i Szkocji.
MM3 zwyciężyło w konkursie „Jazzowy Debiut Fonograficzny” (2014) organizowanym przez Instytut Muzyki i Tańca. Zespół ma na koncie trzy wydawnictwa: EP-kę The Big Game (2012), albumy Squirrels and Butterflies (2014) i najnowszy Ambient Works (2016)
bilety: 5/10 zł 

Historia

Jazzowe tradycje „Od Nowy” sięgają początków istnienia klubu. Warto przypomnieć, że były to czasy, gdy granie jazzu stanowiło prawdziwą manifestację polityczną. Ponieważ w tamtych latach kluby studenckie stały się swoistymi oazami wolności, jazzmani szczególnie je sobie upodobali. Toruński Jazz Club był, po Krakowie i Warszawie, trzecim miejscem w Polsce, gdzie odbywały się koncerty jazzowe. Gościły tu największe ówczesne sławy polskiego jazzu z Krzysztofem Komedą-Trzcińskim, Andrzejem Trzaskowskim, Andrzejem Kurylewiczem i Janem Ptaszynem Wróblewskim na czele. W kolejnej dekadzie na scenie „Od Nowy” wystąpiły między innymi grupy: Sami Swoi, Old Metropolitan Band, Sun Ship, The Quartet i wiele innych. Koncerty jazzowe gromadziły wtedy tłumy, a atmosferą przypominały dzisiejsze imprezy rockowe.
W latach 80. ubiegłego wieku, kiedy klub znalazł  się w nowej siedzibie, początkowo nie było w nim sprzyjającego klimatu dla jazzu. Koncerty jazzowe na prawie 10 lat przeniosły się do pobliskiego „Imperialu”. Jazz powrócił do „Od Nowy” w 1994 roku, kiedy obydwa kluby formalnie się rozdzieliły. Ponieważ w „Od Nowie” nie było odpowiednich warunków dla kameralnych koncertów, szef klubu Maurycy Męczekalski postanowił zbudować w jego części barowej specjalną małą scenę przeznaczoną na jazzowe koncerty. Wkrótce okazało się, że pomysł doskonale się sprawdził, a jazz znakomicie przyjął się w zadymionej i ciasnej barowej scenerii. Zaszczyt inauguracji koncertów jazzowych na nowopowstałej małej scenie przypadł duetowi Tomasz Szukalski – Artur Dutkiewicz.
Od października 1994 roku „Jazz Club Od Nowa” gościł ponad 400 wykonawców z Polski oraz wielu krajów Europy, USA i Australii. Na klubowej scenie wielokrotnie występowali:  Jan Ptaszyn Wróblewski, Tomasz Stańko, Wojciech Karolak, Zbigniew Namysłowski, Tomasz Szukalski, Urszula Dudziak, Lora Szafran, Grażyna Auguścik, Grażyna Łobaszewska, Jarek Śmietana, Andrzej Jagodziński, Henryk Miśkiewicz, Piotr Wojtasik, Marek Stryszowski, Adam Pierończyk, Krzysztof Ścierański, Marek Bałata, Krzysztof Popek, Zbigniew Lewandowski, Wojciech Konikiewicz, Andrzej Przybielski, Jacek Pelc, Karol Szymanowski, Piotr Baron, Kazimierz Jonkisz, Maciej Sikała, Funky Groove, Walk Away.
W „Od Nowie” koncertowali również amerykańscy jazzmani tej klasy co: Bob Berg, John Abercrombie, Joey Calderazzo, Eric Marienthal, Anthony Cox, Steve Logan, Dean Brown, Ed Schuller, Monty Waters, Dan Tepfer, Brad Terry.
Toruńscy jazzfani, zwłaszcza przedstawiciele młodszej generacji, bardzo gorąco przyjęli pojawienie się yassu i nowej muzyki improwizowanej. W „Od Nowie” wielokrotnie oklaskiwani byli wykonawcy reprezentujący ten nurt muzyki, a wśród nich: Miłość, Łoskot, Pink Freud, Maestro Trytony, Ecstasy Project, 4 Syfon, Kury, Emiter, Mordy oraz różne składy Tymona Tymańskiego, Mikołaja Trzaski,  Mazzolla, Janusza Zdunka.
Obecnie koncerty jazzowe odbywają się z regularnością, jaką może się poszczycić niewiele miejsc w kraju. Poza małą sceną jazz pojawia się również na dużej scenie, gdzie na co dzień odbywają się  koncerty rockowe.
„Od Nowa” jest prawdopodobnie jedynym dzisiaj klubem studenckim w Polsce, w którym regularnie grywa się jazz.
Mimo ogłaszanego wielokrotnie kryzysu żywej muzyki, na koncerty jazzowe przychodzą tłumy. Co ciekawe i budujące, oprócz stałych bywalców coraz częściej pojawiają się studenci I roku, a nawet licealiści. Atmosfera koncertów jest niezwykła – ścisk i żywiołowe reakcje słuchaczy powodują, że prawie każdy koncert kończy się owacjami, które nie pozwalają muzykom zejść ze sceny.

Jazz Club: Native Jazz Trio Rogala/Anders /Parker (POL/SWE/USA)
October 04, 2017
Regular (Darmowe)
Liczba
Koszt
Razem
0.00
0.00
Laduje ...
Sukces!
Dziekujemy za rezerwacje. Do zobaczenia!