Galeria Dworzec Zachodni
Galeria Dworzec Zachodni to nowoczesna przestrzeń wystawiennicza, która powstała w październiku 2012 roku przy okazji rozbudowy i modernizacji Akademickiego Centrum Kultury i Sztuki „Od Nowa”.
Galeria promuje sztukę współczesną w rozmaitych jej przejawach: od form tradycyjnych po performance, instalacje, obiekty przestrzenne oraz videoart. Współpracuje zarówno z artystami młodego i średniegopokolenia, ze studentami oraz profesorami Akademii Sztuk Pięknych z całej Polski.
Nazwa Galerii nie jest przypadkowa wiąże się z historią tego miejsca – niegdyś istniał tu dworzec kolejowy. 
Pierwszy wernisaż w Galerii Dworzec Zachodni był dla „Od Nowy” szczególnie ważny – było to wydarzenie artystyczne, historyczne i symboliczne zarazem. Działalność Galerii zainaugurował wernisaż wystawy malarstwa profesora Stefana Kościeleckiego, pierwszego szefa klubu „Od Nowa”. Stąd jego udział w zapoczątkowaniu kolejnego rozdziału w długoletniej historii działalności klubu. 

FACEBOOK
Dworzec Zachodni
17 marca 2021, 17:00
Wystawa plakatów Tomka Przeździeckiego „Dirty Fingers”.
Wystawa “Dirty Fingers” jest zbiorem autorskich plakatów Tomasza Przeździeckiego.
Pod względem formalnym bazujących głównie na ekspresyjnej kresce oraz stonowanej kolorystyce, w połączeniu z odręcznym liternictwem, traktowanym jako integralna część całości. Tematycznie plakaty są plastyczną opowieścią o sytuacjach zwyczajnych wynikających z interesujących spostrzeżeń codziennego życia autora. Nazwa “Dirty Fingers” została zaczerpnięta z motywu, który jest nieodzowną częścią życia twórców sztuk wizualnych. Pobrudzone dłonie, niedoszorowane palce, poplamione niespierającą się farbą ubrania towarzyszą im na co dzień. Są to sytuacje charakterystyczne dla tego specyficznego zajęcia. Taki fakt wydał się na tyle istotny że postanowił go wykorzystać Tomasz Przeździecki zarówno w tytule wystawy jak i w plakacie do tego wydarzenia.

Tomasz Przeździecki – urodzony 1984 roku w Ostrołęce. Absolwent Wydziału Sztuk Pięknych na UMK w Toruniu. W 2011 obronił dyplom z rysunku użytkowego w Zakładzie Rysunku w pracowni prof. Jędrzeja Gołasia. Grafik, designer, rysownik. Podejmuje tematy związane z różnym aspektami życia ludzkiego, nie stroni przy tym od jego brzydoty. Współpracuje z marką odzieżową Volcano, jest autorem plakatów, ilustracji, murali, komiksów. Prowadzi również warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży w zakresie edukacji artystycznej. W swoim dorobku ma zarówno wystawy indywidualne jak i zbiorowe.
Do najważniejszych jego osiągnięć należą:

2009 r. – wyróżnienie honorowe; Ogólnopolska Wystawa Rysunku,
Galeria Wozownia Toruń
2009 r. – wyróżnienie w konkursie 329, festiwal Pole Widzenia 2, CSW “Znaki Czasu” Toruń
2010 r. – I. miejsce w kategorii “Animacja Rysunkowa” w ramach IV Toruńskich Spotkań Kultury Studenckiej, “Od Nowa “