Galeria Dworzec Zachodni
Galeria Dworzec Zachodni to nowoczesna przestrzeń wystawiennicza, która powstała w październiku 2012 roku przy okazji rozbudowy i modernizacji Akademickiego Centrum Kultury i Sztuki „Od Nowa”.
Galeria promuje sztukę współczesną w rozmaitych jej przejawach: od form tradycyjnych po performance, instalacje, obiekty przestrzenne oraz videoart. Współpracuje zarówno z artystami młodego i średniegopokolenia, ze studentami oraz profesorami Akademii Sztuk Pięknych z całej Polski.
Nazwa Galerii nie jest przypadkowa wiąże się z historią tego miejsca – niegdyś istniał tu dworzec kolejowy. 
Pierwszy wernisaż w Galerii Dworzec Zachodni był dla „Od Nowy” szczególnie ważny – było to wydarzenie artystyczne, historyczne i symboliczne zarazem. Działalność Galerii zainaugurował wernisaż wystawy malarstwa profesora Stefana Kościeleckiego, pierwszego szefa klubu „Od Nowa”. Stąd jego udział w zapoczątkowaniu kolejnego rozdziału w długoletniej historii działalności klubu. 

FACEBOOK
Dworzec Zachodni
9.11.2019r. godz. 18:00
Konsumpcja i materializm mają zastąpić wrażliwość i rozwój. Bezwzględna walka o dominację tworzy wypaczonego człowieka, który zanika w bezkształtnej masie zbiorowości, traci poczucie szczęścia, celu i swojego indywidualizmu. Kultura jaką wypracowaliśmy to kultura upadku, śmieci, mass mediów i natłoku informacji. Obraz, dźwięk oraz tekst stworzą radykalną przestrzeń kontemplacji nad zagrożonym światem i istotą ludzką. Podczas otwarcia wystawy odbędzie się również specjalny przygotowany performacne.

Łukasz Wodyński
Polski artysta wizualny, performer, ilustrator.
W swojej pracy wykorzystuje klasyczne techniki rysunkowe i malarskie oraz techniki multimedialne. Jego twórczość skupia się wokół człowieka i jego egzystencji. W 2005 r. obronił dyplom Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Bydgoszczy na kierunku grafiki. W 2010 r. obronił z wyróżnieniem dyplom z malarstwa w pracowni prof. Piotra Klugowskiego na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Jego prace były prezentowane min. w CENTRUM SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ w Toruniu, CENTRUM SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ ZAMEK UJAZDOWSKI, CK TEATR w Grudziądzu, Galeria Zadra w Warszawie, METRO: AURA LIEU A w Paryżu, ANAGMA GALLERY w Walencji i wielu innych.
www.wodynski.com.pl 
Dworzec Zachodni
18.12.2019r. godz. 18:00
Wernisaż wystawy Ewy Bińczyk „Po drugiej stronie”.
Ewa Bińczyk jest absolwentką Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 2014 roku obroniła pracę doktorską z zakresu sztuk plastycznych na UMK. Pracuje w Katedrze Technologii i Technik Sztuk Plastycznych na stanowisku adiunkta. Ulubionym medium, w którym najczęściej się wypowiada jest rysunek, kolaż, grafika i malarstwo. Ewa Bińczyk brała udział w wielu konkursach i wystawach indywidualnych oraz zbiorowych w Polsce, a także za granicą (Belgia, Chiny, Czechy, Holandia, Niemcy, Słowacja, Szkocja).
Rysunki i kolaże, które artystka prezentuje na wystawie „Po drugiej stronie”, łączą motyw figury człowieka albo zwierzęcia, występujących jako bohaterowie oddzielnych lub wspólnych obrazów. Nazywa je rebusami, albo portretami nieoczywistymi, gdyż odwzorowanie sylwetki czy twarzy jest punktem wyjścia do snucia własnej opowieści, do „inscenizacji” obrazu. Inscenizacji w formie analogii biograficznych, metafor, czy fantazji, które dopełniają figurę centralną i w których kryje się jakiś mit osobisty. „Przekraczając granicę podobieństwa fizjonomicznego – tego, co rozpoznawalne – przechodzę na drugą stronę, która niczym lustro symbolizuje wyobraźnię, jest narzędziem autokontemplacji i odbijania świata. Po drugiej stronie znajduję nagromadzone w pamięci wydarzenia i przedmioty, odwieczne fantomy strachu i euforii będące “składnikami” ludzkiego życia wewnętrznego”.
Zwierzęta, a szczególnie koty obecne w pracach Ewy Bińczyk nie są personifikacją człowieka, ale istnieją na prawach odrębnego bytu lub bóstwa. Ich dumna obecność jest grą znaczeń, pozwala mi zakwestionować wagę tego co ludzkie i co nie – ludzkie. Lokując wdzięk i siłę w figurze zwierząt snuje surrealistyczną baśń, w której piękna należy szukać na granicy światła i mroku. Ta graniczna sytuacja jest dla artystki inspirująca i odnosi się do kondycji każdego „istnienia” na styku świata kultury i świata natury, życia i śmierci czy duszy i ciała.
Wystawa została zrealizowana w ramach Stypendium Artystycznego.