Galeria Dworzec Zachodni
Galeria Dworzec Zachodni to nowoczesna przestrzeń wystawiennicza, która powstała w październiku 2012 roku przy okazji rozbudowy i modernizacji Akademickiego Centrum Kultury i Sztuki „Od Nowa”.
Galeria promuje sztukę współczesną w rozmaitych jej przejawach: od form tradycyjnych po performance, instalacje, obiekty przestrzenne oraz videoart. Współpracuje zarówno z artystami młodego i średniegopokolenia, ze studentami oraz profesorami Akademii Sztuk Pięknych z całej Polski.
Nazwa Galerii nie jest przypadkowa wiąże się z historią tego miejsca – niegdyś istniał tu dworzec kolejowy. 
Pierwszy wernisaż w Galerii Dworzec Zachodni był dla „Od Nowy” szczególnie ważny – było to wydarzenie artystyczne, historyczne i symboliczne zarazem. Działalność Galerii zainaugurował wernisaż wystawy malarstwa profesora Stefana Kościeleckiego, pierwszego szefa klubu „Od Nowa”. Stąd jego udział w zapoczątkowaniu kolejnego rozdziału w długoletniej historii działalności klubu. 

FACEBOOK
Dworzec Zachodni
14 września, godz. 19:00
Własne już odchowane dzieci, dzieci naszych krewnych i przyjaciół, od dawna nie widziane dzieci sąsiadów, dzieci, które kochamy i których jeszcze nie znamy; dzisiaj nas nie interesują.
Za to dojrzała już młodość, którą jak mniemamy, czytelnie odsłania wystawa absolwentów Wydziału Sztuk Pięknych UMK z roku 1978, wydaje się nam szczególnie zajmująca. Znamy, bowiem, nasze wzajemne talenty już od czterdziestu lat, ale rozrzuceni po świecie
i z upływem czasu straciliśmy wgląd w życie uczelnianych przyjaciół. Tym bardziej, że pokręcone ścieżki sukcesów i porażek ciągle nas od siebie oddalały; a to prace społeczne, a to braki w budżecie albo nadwyżki, które należy rozdysponować, albo dalekie podróże, plenery, pilne zamówienia, zastępstwo szefa, opieka nad kotem, podkucie konia i wiele innych powodów, dla których rozluźniły się przyjacielskie więzy.
Z tym większą satysfakcją odkrywamy, że mimo odmiennych losów nadal łączy nas wyniesiony ze studiów kult dla sztuki tworzenia. Zatem, w klubie o ważnym dla nas imieniu “OD NOWA”, otwieramy wystawę „Czterdziesty wrzesień znowu nasz…” i oddajemy pod osąd nasze dzisiejsze kreatywne oblicza, licząc na to, że skromność prezentacji spotka się z wyrozumiałością zwiedzających wystawę.
Dworzec Zachodni
17 października 2018r.
19:00
Wystawa dedykowana jest prof. Stefanowi Kościeleckiemu w pierwszą rocznicę śmierci artysty. Prezentuje wybór jego prac malarskich i rysunków. Prof. Stefan Kościelecki urodził się w Żninie 2 IX 1933 r. Ukończył studia na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w 1960 r.; dyplom uzyskał w pracowni prof. S. Borysowskiego. Dwa lata później rozpoczął pracę na Wydziale Sztuk Pięknych UMK. W latach 1984 – 1990 był dziekanem Wydziału, wcześniej – wicedyrektorem (1972 – 1974) i dyrektorem (1981 – 1984) Instytutu Artystyczno-Pedagogicznego. Był także wieloletnim kierownikiem Zakładu Pedagogiki Artystycznej (1972 – 1995). Pracował także jako profesor na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Był przewodniczącym Polskiej Komisji Międzynarodowego Stowarzyszenia Wychowania Przez Sztukę. W historii UMK zapisał się także jako pierwszy kierownik Studenckiego Klubu Pracy Twórczej „Od Nowa”. Jest twórcą Współczesnej Koncepcji Wychowania Plastycznego i założycielem Galerii i Ośrodka Twórczości Dziecięcej w Toruniu. Odznaczony Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Uprawiał twórczość w dziedzinie malarstwa, rysunku i grafiki. Autor rozległego cyklu malarskiego – „Przestrzeń międzyświetlna”, eksperymentalnych rysunków i grafik. O swojej sztuce mówił: „„Krytycy często łączą moje prace z Kosmosem. Jednak nigdy nie chciałem przedstawiać w nich Kosmosu. Są to normalne sytuacje, które można dostrzec, gdy się wyjdzie na ulicę. Pokazuję moją impresję różnych wartości świetlnych. Przestrzeń międzyświetlną można dojrzeć wszędzie. Istnieją światła o większej lub mniejszej jasności, o różnych kształtach, różnych fakturach. (…)” Prezentował swoje prace na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Niezwykle znacząca jest jego działalność teoretyczno-naukowa. Autor publikacji: “Współczesna koncepcja wychowania plastycznego”. Zmarł 13 grudnia 2017 r.