Galeria Dworzec Zachodni
Galeria Dworzec Zachodni to nowoczesna przestrzeń wystawiennicza, która powstała w październiku 2012 roku przy okazji rozbudowy i modernizacji Akademickiego Centrum Kultury i Sztuki „Od Nowa”.
Galeria promuje sztukę współczesną w rozmaitych jej przejawach: od form tradycyjnych po performance, instalacje, obiekty przestrzenne oraz videoart. Współpracuje zarówno z artystami młodego i średniegopokolenia, ze studentami oraz profesorami Akademii Sztuk Pięknych z całej Polski.
Nazwa Galerii nie jest przypadkowa wiąże się z historią tego miejsca – niegdyś istniał tu dworzec kolejowy. 
Pierwszy wernisaż w Galerii Dworzec Zachodni był dla „Od Nowy” szczególnie ważny – było to wydarzenie artystyczne, historyczne i symboliczne zarazem. Działalność Galerii zainaugurował wernisaż wystawy malarstwa profesora Stefana Kościeleckiego, pierwszego szefa klubu „Od Nowa”. Stąd jego udział w zapoczątkowaniu kolejnego rozdziału w długoletniej historii działalności klubu. 

FACEBOOK
Dworzec Zachodni
19 grudnia, godz. 19:00
Wernisaż wystawy rzeźby prof. Joanny Bebarskiej i prof. Iwony Langowskiej pt. “Przedmiot prywatny”

Prof. Joanna Bebarska i prof. Iwona Langowska to artystki silnie związane z UMK. Przyczyniły się – przez swoją działalność pedagogiczną i przede wszystkim artystyczną – do ukształtowania obrazu sztuki rzeźbiarskiej jaką uprawiają i uprawiali artyści, którzy odebrali edukację na UMK. Szkoła ta wychodziła z indywidualnej relacji między przedmiotem (obiektem) a każdą doświadczającą go osobą – zarówno jego twórcą jak i jego odbiorcą. W przypadku artystycznej twórczości prof. Joanny Bebarskiej przedmiot (obiekt) staję się inspiracją doświadczenia egzystencjalnego, w twórczości prof. Iwony Langowskiej przedmiot (obiekt) jest materializacją codziennych doświadczeń życiowych.